M
edjugorje

Medjugorie to mała wioska położona w gminie Citulk w Hercegowinie, 25 km na południowy - zachód od Mostaru. Medziugorie - nazwa pochodzenia słowiańskiego oznacza teren pomiędzy wzgórzami, wraz z wioskami Bijakovici, Vionica, Miletina, Surmanci, tworząc parafię rzymsko-katolicką, w której obecnie mieszka 5000 parafian. (MAPA MIEJSCOWOśCI).
Troskę duszpasterska sprawują księża franciszkanie prowincji Hercegowina pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP.

Teren zamieszkują Chorwaci, którzy przyjęli chrześcijaństwo przed trzystu laty. O wiosce źródła historyczne wspominają od 1599 r. Wspłóczesna wieś została założona w 1892 r. W 1897 zbudowano kościół św. Jakuba, szybko rozebrany z powodu usytuowania go na zbyt miękkim gruncie.

Za sprawą „objawień Gospy”, które trwają od 1981 r., Medjugorie jest znane na całym świecie. W dniu 24 czerwca 1981 r. na wzgórzu zwanym Podbrdo, w przysiółku Bijakovići  koło Medjugorie, trzy dziewczynki – Ivanka (ur. 1966 r.), Mirjana (ur. 1965 r.) oraz Vicka (ur. 1964) miały ujrzeć zjawę, którą nazwały Matką Bożą. Później do trójki dziewczynek dołączyli jeszcze Ivan (ur. 1965 r.), Maria (ur. 1965 r.) i Jakov (ur. 1971 r.); oni także mieli widzieć Matką Bożą. Od tej pory, codziennie do dnia dzisiejszego, cała szóstka widzi „Matkę Bożą”; „otrzymują oni orędzia, aby przekazać je całemu światu oraz 10 tajemnic, z których większość dotyczy przyszłości świata i Kościoła”. Jak twierdzą niektórzy, geneza zjawisk medjugorskich sięga jednak maja 1981 r., kiedy to na kongresie charyzmatyków, w którym uczestniczył późniejszy opiekun „wizjonerów z Medjugorie” o. Tomislav Vlasić, charyzmatycy o światowej sławie – siostra McKenna i o. Tardiff – przewidzieli „objawienia” w Medjugorie. Siostra McKenna twierdzi, że miała wtedy widzenie o. Vlasića siedzącego na tronie pośród rzeszy wiernych. Obecny na kongresie o. Tardiff powiedział o. Vlasićowi: „nie bój się, wysyłam ci Matkę”.

Orędzia z Medjugorie propagowane są na całym świecie, w Polsce zajmują się tym pisma zwolenników „medjugorskich objawień” – „Znak Pokoju”, którego redaktorem jest ks. Stanisław Kania SchP, oraz „Echo Maryi Królowej Pokoju” wydawane przez osobę prywatną. Jednak największymi propagatorami Medjugorie w Polsce są Radio Maryja z dyrektorem o. Tadeuszem Rydzykiem na czele (był on jednym z pierwszych propagatorów Medjugorie w Polsce) i charyzmatyczny miesięcznik „List”. Do tego miejsca pielgrzymują rzesze wiernych z całego świata. W latach 1981–1998 przybyło tam ponad 20 milionów pielgrzymów, w tym 45 tysięcy kapłanów, ponad 200 biskupów oraz 10 kardynałów.

"My biskupi, po trzyletnim komisyjnym studium akceptujemy Medziugorje jako miejsce pątnicze, jako sanktuarium to znaczy, że nie mamy nic przeciwko, jeżeli ktoś czci Matkę Bożą w sposób zgodny z zasadami Kościoła i wiarą ... dlatego pozostawiamy te sprawę dalszym badaniom. Kościołowi sie nie śpieszy"

kardynał dr Franjo Kuhrić, arybiskup zagrzebski (Glas Koncila - Głos Soborowy)
15 sierpnia 1993 r.

Dla pielgrzymów zagospodarowano dużą przestrzeń pomiędzy górami. Do miejsc modlitwy należą:
Kościół parafialny św. Jakuba, konsekrowany 19 stycznia 1969 r. to prostokątna świątynia o bladożółtym korpusie z dwoma bliźniaczymi wieżami na planie kwadratów. Teren przykościelny to centrum pielgrzymkowe (Tel. 00387 36 651 988).
Figura Matki Bożej przed kościołem wykonana została w marmurze przez Dina Felicia, z Carrara we Włoszech w 1986 r. 
Rzeźba Zmartwychwstanie, w ogrodzie kościoła, z brązu odlał Ajde Ajdić w 1998 r. Rzeźba posiada technologiczną usterkę, która spowodowała dostawanie sie wody deszczowej do wnętrza, a także pęknięcie odlewu w miejscu "nogi". Przez szczelinę wycieka zgromadzona w posagu woda, przez co rzeźba ta uważana jest za szczególne miejsce do modlitw.
Figura świętego Leopolda Mandića, którego sanktuarium i muzeum pamiątek znajduje sie w Padwie (Włochy), Figura stoi tuż obok kościoła.
  • Góra Podbrdo w osadzie Bijakovići to trasa pielgrzymkowa Miejsc Objawień.
Kamienna stromą ścieżkę zagospodarował płaskorzeźbami  tajemnic różańca odlanymi z brązu Carmel Puzzola z Florencji w 1989 r.
Góra Krizevac, w osadzie Krizewac (2,5 km od Medjugorie) wchodzi sie na kamienistą ścieżkę Drogi Krzyżowej (Krizni put). Stacje Drogi Krzyżowej z brązu jako płaskorzeźby odlał Carmel Puzzola w 1988 r. Na szczycie (520 m. n.p.m.) jest wybudowany zbrojony betonowy krzyż (8,56 cm), wzniesiony w 1933 r. na pamiątkę 1900 rocznicy śmierci Chrystusa. Wmurowano w nim fragment relikwii krzyża, do którego został przybity Jezus Chrystus
Ze szczytu rozlega sie piękny widok na całą okolicę.
• Główna ulica na przeciw kościoła - to ciąg sklepików z dewocjonaliami, punktów usługowych i gastronomicznych.

Medjugorie w Internecie:

www.medjugorje.hr

Rozprawy nad treścią „objawień”
artykuł :

www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/171

Bieżące orędzia :

www.medjugorje.ws/pl/