Jurmała

Jest znanym ośrodkiem wypoczynkowym i uzdrowiskiem, słynie z łagodnego mikroklimatu, sosnowych lasów, źródeł mineralnych i borowin, ale przede wszystkim z płytkich i ciepłych wód Zatoki Ryskiej oraz przepięknej, piaszczystej plaży ciągnącej się kilometrami przez całą miejscowość.

Tak naprawdę Jurmała to nie jedna miejscowość - oficjalnie powstała dopiero w 1959 r. z kilkunastu odrębnych letnisk, połączonych w jeden organizm miejski składający się z Priedaine, Bulluciems, Lielupe, Bulduri, Dzintari, Majori, Dubulti, Jaundubulti, Pumpuri, Melluzi, Asari, Vaivari, Kauguri, Kaugurciems, Sloka i Kemeri. Jurmała liczy 59 tys. mieszkańców. Centrum administracyjne mieści się w Dubulti, zaś turystyczne w Majori.

Do Jurmali kursuje pełna uroku kolejka elektryczna - powolna, ale za to punktualna i tania. Jadący w czasach Związku Radzieckiego autostradą do Jurmali żartowali, że są "przynajmniej 10 min w Ameryce". Dziś mkną po niej błyszczące jeepy ze spragnionymi słońca, morskich plaż i zachodniego luksusu turystami ze wszystkich niemal rejonów byłego ZSRR.

Jurmala posiada najlepsze możliwości wypoczynkowe na ekologicznie czystym wybrzeżu. Wypoczynkowa miejscowość Jūrmala, powierzchnia której wynosi ponad 100 km2 , znajduje się nad Zatoką Ryską. Piękno tutejszej przyrody związane jest oczywiście z morzem. W miejscowości Kemeri znajduje się wspaniały park widokowy, który rozpoczęto tworzyć już w połowie XIX wieku. Plaża zajmuje 176 ha. Zarówno plaże, jak i przybrzeżne mielizny są piaszczyste i do wody w zatoce można wejść daleko. Koncentracja soli w wodzie jest bardzo niewielka, mianowicie 0,5 – 0,7%. Sezon kąpielowy trwa od czerwca do początku września. posiada najlepsze możliwości wypoczynkowe na ekologicznie czystym wybrzeżu. Wypoczynkowa miejscowość Jūrmala, powierzchnia której wynosi ponad 100 km2 , znajduje się nad Zatoką Ryską. Piękno tutejszej przyrody związane jest oczywiście z morzem. W miejscowości Kemeri znajduje się wspaniały park widokowy, który rozpoczęto tworzyć już w połowie XIX wieku. Plaża zajmuje 176 ha. Zarówno plaże, jak i przybrzeżne mielizny są piaszczyste i do wody w zatoce można wejść daleko. Koncentracja soli w wodzie jest bardzo niewielka, mianowicie 0,5 – 0,7%. Sezon kąpielowy trwa od czerwca do początku września.