Aglona

Największe Sanktuarium Maryjne katolickie na Łotwie.

Agłona (łot. Aglona) - wioska na (Łotwie) w okręgu Preiļi, położona 40 kilometrów na północ od Dyneburga; ośrodek maryjny z bazyliką, znajdujący się w otoczeniu jezior Cirišs i Egles.

W 1699 r. zbudowano tam klasztor i drewniany kościół, w którym osadzono dominikanów. W latach 1768 - 1800 w miejsce spalonego kościoła wzniesiono barokową, trójnawową bazylikę, z okazałymi dwoma wieżami o wysokości 60 m. każda.
     Wnętrze bazyliki utrzymane w stylu rokoko, zdobią liczne stiuki utrzymane w delikatnych, pastelowych kolorach. Algonę rozsławia usytuowany w ołtarzu głównym, cudowny obraz Matki Bożej Aglońskiej, zwanej Przewodniczką z kwiatem.
    Obraz jest kopią Matki Bożej Trockiej, pochodzenia bizantyjskiego. Klasztor dominikański z Algony podzielił los innych klasztorów, z mocy decyzji władz carskiej Rosji w połowie XIX w. uległ kasacie. Jako sanktuarium, bazylika z cudownym obrazem Przewodniczki z kwiatem, przetrwało czasy komunizmu. W uroczystość Wniebowzięcia NMP - 15 sierpnia każdego roku, tłumy pielgrzymów nawiedzają Aglonę.

W 1980 roku obchodzono 200-lecie kościoła, a papież Jan Paweł II nadał mu status bazyliki. W 1986 roku odbyła się tutaj uroczystość 800-lecia chrztu Łotwy.

Z okazji przyjazdu papieża Jana Pawła II odnowiono bazylikę oraz przygotowano olbrzymi plac przed budynkiem na przyjęcie Ojca Świętego, które się odbyło w 9 września 1993 roku. Przybyło wtedy 300,000 pielgrzymów.

W zabudowaniach mieści się szkoła dla młodzieży. Nieopodal bazyliki jest źródełko - według tradycji - kiedyś z uzdrawiającą wodą, dziś juz bez żadnych wartości uzdrawiających.