• Strona Główna

Padwa

Padwa (wł. Padova ['padova]) – miasto w północno-wschodnich Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska, leżące nad rzeką Bacchiglione na Nizinie Padańskiej.

założona w IV wieku p.n.e. przez Wenetów pod nazwą Patavium 
całkowicie zniszczona przez Longobardów na początku VII w. 
774 - Karol Wielki zdobywa miasto[1] z rąk Longobardów; 
od XII w. niezależna republika ze sławnym uniwersytetem drugim po Bolonii, wykładał tutaj Galileusz, studiował Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski oraz Jan Zamoyski 
wiek XVIII pod panowaniem Wenecji 
28 kwietnia 1797 zdobycie miasta przez wojska francuskie 
od 17 października 1797 po pokoju w Campo Formio we władaniu Austrii 
od 26 grudnia 1805 w utworzonym przez Napoleona I – Królestwie Włoch 
30 maja 1814 na mocy traktatu paryskiego ponownie pod panowaniem Austrii 
8 lutego 1848 próba zbrojnego powstania stłumiona przez wojska austriackie w jej następstwie zamknięcie uniwersytetu aż do 1850 
3 października 1866 po pokoju wiedeńskim miasto wraz z Wenecją weszło do Królestwa Włoch 
3 listopada 1918 zakończenie I wojny światowej podpisaniem zawieszenia broni w pobliskiej Villa Giusti (Pietro Badoglio/Viktor Weber Edler von Webenau) 
24 lutego 1842 urodził się tutaj Arrigo Boito, włoski kompozytor (Mefistofeles na podstawie Fausta Goethego) i librecista znany ze współpracy z Giuseppe Verdim (Otello, Falstaff) czy Amilcare Ponchiellim (Gioconda) oraz innymi kompozytorami.

-------------

Bazylika Św. Antoniego w Padwie - największy kościół w Padwie. Wewnątrz znajduje się grób św. Antoniego Padewskiego (Antoniego z Padwy). Mimo licznych pielgrzymek wiernych z całego świata bazylika ta nie posiada statusu głównego kościoła w mieście. Przez mieszkańców Padwy Bazylika nazywana jest "Il Santo" (wł. święty).

Dzisiejszy zewnętrzny wygląd Bazyliki jest w głównej mierze efektem trzech rekonstrukcji dokonanych w latach 1238-1310.

Za życia Św. Antoniego w miejscu tym znajdował się kościół Santa Maria Mater Domini, który dzisiaj pełni funkcję kaplicy Madonna Mora we wnętrzu Bazyliki. Obok kościoła w 1229 roku założony został zakon braci prawdopodobnie przez samego Świętego Antoniego.

Po śmierci Św. Antoniego w 1231 r. w Arcelli na północy miasta, gdzie mieścił się Klasztor Sióstr Klarysek, ciało Antoniego, zgodnie z jego wolą, zostało przeniesione i pochowane w Santa Maria Mater Domini.

Pierwsza rozbudowa Bazyliki do formy prostego kościoła franciszkańskiego jedno-nawowego z krótką absydą została rozpoczęta w 1238 roku; z czasem zostały dodane dwie boczne nawy. W końcowym efekcie kościół przeobraził się w podziwianą dziś przez nas konstrukcję.

Wnętrze bazyliki, z uwagi na liczne rozbudowy, jest stosunkowo zróżnicowane. Stylowo Bazylika podzielona jest na dwie części: nawową i absydową, nie tylko przez obecność licznych fresków w transepcie, ale przede wszystkim z uwagi na odmienność typologiczną gotyku. Część nawowa jest przestronna, otoczona galerią, która okrąża również transept.

------------

Justyna z Padwy (zm. 7 października 304 r.) – dziewica, meczennica chrześcijańska i święta Kościoła katolickiego, patronka Padwy.

Należała do najznakomitszych dziewic z Padwy, gdyż pochodziła z bardzo zamożnej rodziny. Jednak nie uchroniło jej to przed prześladowaniami, które wybuchły za czasów cesarza Dioklecjana. Została wtedy uwięziona, a następnie skazana na śmierć przez ścięcie mieczem, a stało się to 7 października 304 roku. Na śmierć męczeńską została skazana przez Maksymiana Galeriusza, który sprawował wówczas najwyższą władzę sądowniczą w prowincji Włoch.


Bazylika św. Justyny w PadwieGdy ustały prześladowania chrześcijan po edykcie mediolańskim, wydanym przez cesarza Konstantyna I Wielkiego, rozszerzył się kult świętej dziewicy męczennicy, a w roku 314 wybudowano na jej grobie kaplicę. Na przełomie V/VI wieku prefekt miasta Padwy, Opilione, wybudował nad grobem Świętej bazylikę, a jej imię znalazło się w kanonie Mszy św. tamtejszego Kościoła.

W Kościele katolickim jej wspomnienie obchodzone jest 7 października.
 (źródło: www.wikipedia.pl, informatory drukowane)