Sobór Izaaka Dalmatyńskiego


Sobór św. Izaaka (ros. Исаакиевский собор) jest największą świątynią w Sankt Petersburgu i drugą w Rosji(zaraz po niedawno odbudowanym moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela). Sobór uznawany jest także za czwarty co do wielkości obiekt sakralny świata. Sobór świętego Izaaka Dalmatyńskiego był budowany przez prawie 40 lat(w latach 1818-1858) na podmokłym, niełatwym do tego typu inwestycji terenie. Ogromną budowlę postawiono na wbitych głęboko w ziemię drewnianych palach. Koszt budowy obiektu oszacowano wówczas na ponad 20 mln rubli.

Sobór świętego Izaaka jest bardzo dobrze dostrzegalny w wielu miejscach miasta, a nawet poza jego granicami, np. z Zatoki Fińskiej. Świątynia mierzy 97,6 m szerokości, 111,5 m długości, 101,9 m wysokości i uwieńczona jest wielką, pokrytą 100 kg czystego złota kopułą o promieniu 11 m (!). Sobór może pomieścić 13-14 tys. wiernych. Dziś jednak nie odbywają się tutaj nabożeństwa, wyjątkami są jedynie specjalne okazje święta, takie jak Boże Narodzenie czy Pascha. Sobór św. Izaaka pełni przede wszystkim rolę atrakcji turystycznej: znakomitego punktu widokowego oraz muzeum; szczególnie interesująca jest wystawa dotycząca historii budowy soboru. Taras widokowy soboru okala dookoła potężną wieżę z kopułą. I choć aby się tu dostać, trzeba przejść 300 schodów i stać w długiej kolejce, to panorama, jaka się stąd rozciąga, przyciąga każdego roku setki tysięcy turystów.

Wnętrze soboru zdobią nieprawdopodobnie drobne mozaiki i malowidła oraz wielki ikonostas. Co ciekawe, znajduje się tu rzadki w prawosławiu witraż ukazujący Chrystusa. Całą budowlę charakteryzuje ogromna ilość kolumn: z zewnątrz znajduje się ich aż 112, o wadze 114 ton każda. Wysokie na 17 metrów kolumny wykonane są z czerwonego granitu. Gmach otacza 12 alegorycznych monumentów apostołów dłuta Iwana Witali

Oficjalna strona soboru: http://www.cathedral.ru