Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego przy Kanale Gribojedowa, na Krwi

 

Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego (ros. храм Воскресения Христова) przy kanale Gribojedowa jest zbudowana w starym ruskim stylu, ściśle nawiązującym do cerkwi Wasyla Błogosławionego w Moskwie. Sobór został zbudowany w miejscu, gdzie 13 marca 1881 r. (a wg kalendarza juliańskiego 1 marca) został zabity car Aleksander II. Cerkiew wzniesiono dosłownie w poprzek ulicy. Aleksander II zginął z rąk rewolucjonistów z organizacji „Narodnaja Wola”, którym nie podobał się car-reformator. Warto dodać, że nie był to pierwszy zamach na jego życie (po wybuchu w Ermitażu i w pociągu). Budowa cerkwi trwała bardzo długo: od 1883 do 1907 roku, według projektu Alfreda Parlanda. Przyczyną opóźnień były malwersacje w sztabie budowy. Sam projekt był wówczas ostro krytykowany, dopiero po latach okazało się, że chram przyciąga turystów nie gorzej, niż inne wielkie atrakcje miasta. Petersburżanie nazwali świątynię „Okrwawionym Zbawicielem” albo krócej „cerkwią na Krwi”. Po latach komunizmu w Rosji sobór został ponownie otwarty w sierpniu 1997 r. po długiej blisko 30-letniej renowacji.

Widok na sobór z mostu Bankowskiego umieszczany na wszystkich folderach o Sankt Petersburgu uchodzi za niesamowicie malowniczy. Cerkiew jest jednym z symboli Sankt Petersburga. Wnętrze soboru jest ozdobione wieloma niezwykle pieczołowitymi mozaikami stworzonymi przez 30 najznakomitszych artystów ówczesnej Rosji (m.in. W. Wasniecowa, M. Niestierowa, A. Riabuszkina, W. Beliajewa i N.Charłamowa). Pokrywają one powierzchnię 7000 m² wnętrza tego marmurowego soboru. Wewnątrz znajduje się Muzeum Mozaiki, czynne w czwartki i piątki 11.00 - 18.00. Wstęp płatny.

Cerkiew jest otwarta codziennie z wyjątkiem śród od godziny 11.00 do 18.00. Blisko Soboru znajduje się duże targowisko z petersburskimi pamiątkami.

Więcej w Internecie na: http://www.cathedral.ru/saviour.