Metro

Pierwsze projekty petersburskiego metra powstały już w XIX wieku. Plany zakładały budowę kolejki naziemnej na wysokości pierwszego piętra nad kanałami miasta. Na szczęście zaniechano realizacji tego projektu. Można sobie wyobrazić, jak niebezpieczne stałyby się takie konstrukcje dla pasażerów i jak wyglądałby Petersburg z wszechobecną kolejką. Inicjator prototypu petersburskiego metra wykonał także analogiczny projekt dla Moskwy, który podobnie został zaniechany. Liczące sobie ponad pół wieku petersburskie metro to najszybszy i najłatwiejszy sposób komunikacji w mieście, a zarazem wielka atrakcja turystyczna. Metro zostało otwarte 15 listopada 1955 r. Chociaż na wielu stacjach zobaczyć można ściany pokryte barwnymi mozaikami, a na korytarzach sowieckie pamiątki, to, jak mówią znawcy, petersburskie metro nie jest kopią moskiewskiej kolejki. Metro jest mieszanką stylu leningradzkiego z petersburskim. Nowsze stacje są bardzo funkcjonalne, starsze pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale i posiadają wartość historyczną. Niezwykle interesująca jest najstarsza część metra. Na stacjach wiele tu monumentalnych kolumn, marmurów i wielkich, pałacowych wręcz żyrandoli. Odcinek Awtowo - plac Wosstanija (linia Kirowsko-Wyborgskaja) to najstarsza część kolejki. Natomiast stacja Park Pobiedy stanowi przykład chruszczowowskiego minimalizmu. Stacja ta przypomina bardziej przystanek tramwajowy niżeli dworzec metra.

 

Obecnie petersburskie metro ma 59 stacji (budowane są 4 nowe) oraz 6 punktów przesiadkowych między liniami. Codzień z kolejki korzysta 3,43 miliona pasażerów. Petersburskie metro uchodzi za jedno z najgłębszych na świecie: jego tunel schodzi nawet do głębokości 110 metrów. Tunel metra pod Newą znacznie się obniża, co jest odczuwalne przez pasażerów w trakcie jazdy. Średnia głębokość metra wynosi aż 60 metrów, a łączna długość trasy kolejki 104,1 km. Liczy 4 linie:

http://www.petersburg.ovh.org/katalog/m.gifKirowsko-Wyborgskaja: 29,6 km długości (44 min.). W latach 1995-2004 ruch kolejki na odcinku między stacjami plac Mużestwa a Lesnaja był wstrzymany z powodu na miejscowe pęknięcie tunelu.

http://www.petersburg.ovh.org/katalog/m2.gifMoskowsko-Pietrogradskaja: 20,1 km dlugości (43 min.).

http://www.petersburg.ovh.org/katalog/m3.gifNewsko-Wasilieostrowskaja: 20,6 km długości (33 min.).

http://www.petersburg.ovh.org/katalog/m4.gifPrawobierieżnaja: najnowsza linia z 1985 r., 23,7km (36 min).

http://www.petersburg.ovh.org/katalog/m5.gifBudowę 5. linii zaczęto już w 1990 roku, ale następnie projekt zawieszono. Obecnie ukończono już kilka stacji i planuje się jej otwarcie za kilka lat.

Uwaga: metro działa średnio od godziny 5.45 do 0.30, jednak niektóre stacje zamykane są nawet kilkadziesiąt minut wcześniej. Warto o tym pamiętać wybierając się na nocne zwiedzanie miasta. Na stronie oficjalnej petersburskiego metra dostępna jest tabela ukazująca harmonogram otwierania i zamykania stacji metra.

Petersburskie metro w Internecie na: http://www.metro.spb.ru.